Find Angular Velocity of Centrifuge with Particle 10.0 cm Away

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
Miike012
Messages
1,009
Reaction score
0
A centrifuge is used to increase the sedimentation rate of
particles suspended in a liquid, over the rate produced
by gravity alone. Find the angular velocity of a centri -
fuge in which a particle 10.0 cm from the axis of rotation
experiences a radial acceleration of 1.00* 10^3
times gravitational acceleration g.

Solution: radius (r) = 0.01 m ; ar = 1.00*10^3*9.80


1.00*10^3*9.80 = (.01)w^2

w = ( 1.00*10^3*9.80/.01)^(1/2) = 989

Answer is 313 rad/sec...

where did I go wrong>?
 
Physics news on Phys.org
10.0 cm = 0.1 m

Do not underestimate the girth of the centimeter.