Find the speed of the particle after 0.2 seconds

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 1K views
annalian
Messages
56
Reaction score
1

Homework Statement


The particle is thrown horizontally with speed 10 m/S (I believe from a height). Find the speed of it after 0.2 seconds.

Homework Equations


vx=v
vy=gt
v=sqrt(vx^2+vy^2)[/B]

The Attempt at a Solution


vx=10
vy=10*0.2=2
v=sqrt(100+4)=10.198m/S Am i right?
 
Physics news on Phys.org
Looks right to me. I think it is probably more common to use 9.8 ms-2 for gravity though.