Finding magnitude and direction of net torque on a dipole

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 4K views
ick84
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement



For the dipole shown, the charges are ± 3.0 micro coulombs separated by a distance of 3.20 nm and oriented so that the theta is 35.0 degrees. If the electric field has a magnitude of 8000 N/C, find the magnitude and direction (clockwise/counterclockwise) of the net torque on the dipole about the same axis as before.


Homework Equations



F = qE
torque = Fl

The Attempt at a Solution



first i solved for F = (3.0E-6 C)(8000N/C) = 2.4E-2 N

then solved for l = (3.20nm)(sin35) = 1.84E-9

net torque = 2 * F * l ??
 
Attachments
  • 1027679.jpg
    1027679.jpg
    7.1 KB · Views: 723
Physics news on Phys.org