Finding the Net Force Exerted by Water (of certain depth) on A Dam

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 9K views
Beginner@Phys
Messages
9
Reaction score
0

Homework Statement

Evaluate the net force on a 200 -m high dam with a 60 mwater depth.

Homework Equations


P=F/A
p(hydrostatic pressure)=rhogh+patm

The Attempt at a Solution


The atmospheric pressure acts on both the dam and the water, so it cancels out of the equation. g=9.8m/s^2, rho=1,000 kg/m^3,d=60m

F=P*A => dF= integral(rhogh)*(wdy) = rho*g*d*w (y) Integrated from y=0 to y=200
=(1,000 kg/m^3 *9.8m/s^2*60m*200 w )-0

But, I was not given width, so how else can I find the net force acting on the dam. All I know is that it remains constant.
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
Beginner@Phys said:

Homework Statement

Evaluate the net force on a 200 -m high dam with a 60 mwater depth.
Are you sure that 200 m is not the width of the dam? The only height that matters is the depth of the water.

F=P*A => dF= integral(rhogh)*(wdy) = rho*g*d*w (y) Integrated from y=0 to y=200
=(1,000 kg/m^3 *9.8m/s^2*60m*200 w )-0
Not sure what you're doing here.