Forces Problem (find acceleration of bottle and how far it travels from rest.)

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 3K views
madeeeeee
Messages
85
Reaction score
0

Homework Statement


David pushes on a .50 kg bottle of water with a force of 3.5 N (R). The coefficient of friction between the bottle and the desk is .20. Using the dynamics worksheet format below, find the acceleration of the bottle and how far it travels in 3.0 s if it starts from rest.


Homework Equations


Not sure which ones to use:
-> Fnet=Fa-Ff
-> Fa = 3.5 N (E)
-> Ff= coefficient of friction*Fg
-> Fg= mg

Forces acting on bottle: Fg, Fn, Ff, Fa

The Attempt at a Solution



Fa=3.5N
coefficient of friction=.20
a=?
t=3.0s
V2=?
V1= 0m/s^2
 
Physics news on Phys.org
madeeeeee said:

Homework Statement


David pushes on a .50 kg bottle of water with a force of 3.5 N (R). The coefficient of friction between the bottle and the desk is .20. Using the dynamics worksheet format below, find the acceleration of the bottle and how far it travels in 3.0 s if it starts from rest.


Homework Equations


Not sure which ones to use:
-> Fnet=Fa-Ff
-> Fa = 3.5 N (E)
-> Ff= coefficient of friction*Fg
-> Fg= mg

Forces acting on bottle: Fg, Fn, Ff, Fa

The Attempt at a Solution



Fa=3.5N
coefficient of friction=.20
a=?
t=3.0s
V2=?
V1= 0m/s^2
Don't forget Newton's 2nd law in your relevant equations (F_net =ma). Then you can solve for the acceleration. Also, how about then using the kinematic equation of motion that relates distance with time and acceleration?
 
Using Ff = uFN, find force of friction. So Ff = (0.20)(0.50)(9.8) = 0.98 N
Find the net force by subtracting 0.98 N from 3.5 N = 2.52 N.
Then using F=ma, find a. 2.52/0.50 = 5.04 m/s^2

Using d= vit + 0.5 at^2, you can find d.

so d = (0)(3) + (0.5)(5.04)(3^2) = 22.68 m.

This this right