Gravitational potential energy of satellites

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 7K views
pbumper1
Messages
5
Reaction score
0

Homework Statement


Two Earth satellites, A and B, each of mass each of 980kg, are launched into circular orbits around the Earth's center. Satellite A orbits at an altitude of 4500kg, and satellite B orbits at an altitude of 13600km.
What are the potential energies of the two satellites?
What are the kinetic energies of the two satellites?
How much work would it require to change the orbit of satellite A to match that of satellite B?

Homework Equations


GmM2/r^2


The Attempt at a Solution


I have tried this problem several ways adding the radius of the earth, not adding the radius. I have been working on this problem for the past 3 days and can't seem to get any of it. Please help!
 
Physics news on Phys.org
Show what you've done so far.

Hint: The "r" you need is the radius of the orbit, which is the radius of the Earth plus the altitude.
 
R=6378.1+4500=R1 R=6378.1+13600=R2
R1=10878.1 R2=19978.1
U1=-6.6*10^-11x980x5.974*10^24/R1 =-3.59*10^13
U2=-" "/R2 =-1.96*10^13 got them both wrong
v^2=6.6*10^-11x980/R1
plug v^2 to 1/2mv^2 i got 2.94*10^9 and 1.6*10^9 got them both wrong

W=GmM(1/R1-1/R2)=1.60*10^13 got that wrong too
 
pbumper1 said:
R=6378.1+4500=R1 R=6378.1+13600=R2
R1=10878.1 R2=19978.1
OK.
U1=-6.6*10^-11x980x5.974*10^24/R1 =-3.59*10^13
Check your arithmetic.