ttbg2
- 2
- 0
Homework Statement
As in the attachment; cantilever beam with two UDLs and a point load of 1000N/m, 1000N, and 500N/m respectively. First UDL acts over the first 1m, point load at 1m, and the next udl over the next meter - so the total beam length is 2m. Max tip deflection is 2mm, what is the minimum bending stiffness (EI) required.
Homework Equations
Bernoulli-Euler Bending Theory
The Attempt at a Solution
EIv'' = (1000*1*0.5) + 1000*1 + (500*1*1.5)
EIv'' = 2250
EIv' = 2250x + A
EIv = 1125x^2 + Ax + B
Boundary Conditions v(0)=v'(0)=0
A=0 B=0
v(2m)=2mm
EI = 22.5 E5
Answer is 98.95E4
I'm guessing my mistake is in either the boundary conditions or the actual initial creating of the EIv'' equation.
Any help would be hugely appreciated!
Cheers, Ben
Attachments