How Do You Calculate the Power of a Heater in a Vending Machine?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
RoryP
Messages
75
Reaction score
0
Just revising for my practical physics exam tomorrow and got stuck on this! not sure if its correct, just annpyed me that i was unsure!

Homework Statement


A vending machine for serving hot drinks has a tank of capacity 7.5 litres, and the manufactuurers say that 45 cups of hot water (at 99o C) can be produced at anyone time.
a) what is the volume of one cup
b) if 170 cups can be produced in one hour, what is the power of the heater? assume that the water starts at a temperature of 20 0 C and that there are no energy losses.

Homework Equations


Q=mc delta t
P=E/t
s.h.c of water = 4200 j/kg/k

The Attempt at a Solution


a) 7.5/45 = 0.16 litres
b) 1 litre of water = 1 kg
7.5 litres = 7.5 kg
Q=mc delta t= 7.5*4200*79= 2488500 J ( that's for 45 cups)
so for 170 cups Q= (2488500/45)*170= 9401000 J
P=E/t= 9401000/3600 = 2611.4 W
not sure if this is the correct method, any help will be greatly appreciated!
 
Physics news on Phys.org