How Is the Speed of Light Calculated in Flint Glass?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 9K views
jimbo43
Messages
6
Reaction score
0

Homework Statement


A beam of light, wavelength 625 nm in air, is incident on a block of flint glass at an angle of 31.5.
Find:
A) the speed of light in the flint glass


Homework Equations


Don't know where to start


The Attempt at a Solution


refractive index of 1.61
625 / w = 1.61
w = 625 / 1.61 = 388 nm.
 
Physics news on Phys.org
You know the index of refraction of the medium. This should be all you need to find the speed in the glass.

HINT: How does the speed of light in a material relate to the speed of light in a vacuum and the index of refraction?