How Much Power Is Required to Accelerate a Box with Friction Involved?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
BEANTOWN
Messages
5
Reaction score
0

Homework Statement



A 5.0 kg box is sliding across the floor at 2.0 m/s when it is accelerated to 8.00 m/s in 1.8 s. If the coefficient of friction is .220 how much power is required to accelerate the box?

m = 5.0 kg vi= 2.0 m/s vf = 8.00 m/s change in time = 1.8 s coefficient = .22

Homework Equations



Power = Work (W) / change in time (t)
W= Fnetd

Fnet = ma

The Attempt at a Solution


P= w/ t

w= FNetd

Heres my issue. I know Fnet(net force) = ma, which i can easily calculate. The problem is where do i use the coefficient of friction they gave me. Do I need to use it, if i already have Fnet?
 
Physics news on Phys.org
You find the force acting against the box and take that away from the force required to accelerate the box to get the net force.
 
Last edited:
F(net)=F(applied)-F(friction)
D= distance the box moved after acceleration