How to Calculate Minimum Time for a Sportscar to Travel Half a Mile?

  • Thread starter Thread starter tronter
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Acceleration
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
tronter
Messages
183
Reaction score
1
A sportscar can accelerate uniformly to [tex]120 \frac{mi}{h}[/tex] in [tex]30 \ s[/tex]. Its maximum braking rate cannot exceed [tex]0.7g[/tex]. What is the minimum time required to go [tex]\frac{1}{2} \ mi[/tex], assuming that it begins and ends at rest.

So [tex]120 = 0 + 30a, \ a = 4[/tex].

Then [tex]\frac{1}{2} = 2t^{2}[/tex]. But I know I have to incorporate the braking rate.

How would I proceed from here?
 
Physics news on Phys.org
Make sure that the accelerations are in the same units.

120 mph = 176 ft/s and the acceleration from 0 to 176 ft/s in 30 s is 5.867 ft/s2, and the magnitude of deceleration is 0.7*9.81 ft/s2 = 6.867 ft/s2.

Now over 0.5 mile or 2640 ft, if the car accelerates over distance d ft, then it must decelerate over distance (2640 - d) ft, and one must find d such that t is minimized, or the average speed is maximized since v(avg) = 2640 ft/t, where t is the time to travel 1/2 mile.
 
So then we have [tex]at_1 - 0.7gt_2 = 0[/tex] and [tex]2640 = \frac{1}{2}(at_{1}^{2} - 0.7gt_{2}^{2})[/tex] and solve for [tex]t_1[/tex] and [tex]t_2[/tex]?So then [tex]t = t_1 + t_2[/tex]?