Hello Jim,
Well, we may use the conventional formula d=m/v, and if your NaOH solution is 1L, then let me calculate the density:
1L, 0,7M NaOH=0,7 moles=0,7*40=28 grams of NaOH (in 1 L of solution)
You may calculate the density for your needs; if you want it to be expressed as g/100 mL, then you may say that d=2,8 g/100 mL.
If you want in as g/mL; then you may write 0,028 g/mL for the solution.
If your solution is not 1 L, we can still use d=m/v. Just calculate the following:
d {g/L}=(c {mol/L} * v {L}) * mw {g/mol} / v {L}; here, (c * v) * mw gives the mass of your NaOH solution (providing that v is given in liters), and further dividing it to v gives the density. So just multiply the concentration with molecular weight, that gives the density in g/L.
Changing the units will lead to different expressions of density, you may even try these.
Regards,
chem_tr