Intensity of sound wave and energy

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Pambos
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement



A sound wave with intensity 2x10^(-3) W/m^2 is perceived to be modestly loud. Your eardrum is 6.0 mm in diameter. How much energy will be transferred to your eardrum while listening to this sound for 1.0 min?

Homework Equations


P=IA=(intensity)(area)
=2x10^(-3) * (pi (6x10^-3)^2)
=2.2610x10^-7 W

The Attempt at a Solution


P=IA=(intensity)(area)
=2x10^(-3) * (pi (6x10^-3)^2)
=2.2610x10^-7 W

P=delta E/ delta t
=2.2610x10^-7 J/s * 60 s
=1.3572x10^-5 J

..its not the correct answer can anyone help?
 
Physics news on Phys.org