Kinematics of Rotational Motion Part II

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
14 replies · 2K views
freshbox
Messages
290
Reaction score
0

Homework Statement


I cannot get the answer for part c, -13.02rad/s^2


The Attempt at a Solution



52.08=260.42+α(10)
-208.34=10α
α= -20.83rad/s^2 (Correct)


0=52.08+α(10)
-52.08=10α
α=-5.208rad/s^2 (Wrong)


Please help, thanks..
 
Attachments
  • a1.jpg
    a1.jpg
    52.9 KB · Views: 435
Physics news on Phys.org
How long did it take to come to rest? (How long was it moving at constant speed?)
 
hifreshbox! :smile:

(try using the X2 button just above the Reply box :wink:)
freshbox said:
52.08=260.42+α(10)
-208.34=10α
α= -20.83rad/s2(Correct)


0=52.08+α(10)
-52.08=10α
α=-5.208rad/s2 (Wrong)

the 10 seconds for 300 to 60 mph is correct

the 10 seconds for 60 to 0 mph is not correct …

you need to allow for the time spent cruising :wink:​
 
How long did it take to come to rest? (How long was it moving at constant speed?)

Since it states that total is 20sec, 300km/h-60km/h is 10sec, so 60km/h-0km/h is 10sec since 20-10=10
 
but in between, "it travels for another 100 m at the constant speed of 60 km/h" !
 
but it says
"and it takes a total of 20 seconds to stop at the pit from its top speed of 300km/h"

total =20 secs?
 
freshbox said:
but it says
"and it takes a total of 20 seconds to stop at the pit from its top speed of 300km/h"

total =20 secs?
Yes, the total time is 20 seconds. But that includes three segments:
- initial slowdown to intermediate speed
- constant speed motion at intermediate speed
- final slowdown to zero speed

Do not ignore the 'constant speed' segment. How much time is spent there?
 
How do i calculate the time when my acceleration is 0 for segment b?

ω=ωi+αt,v=vi+at
a times t = 0

No t in the equation anymore..:redface::cry:
 
my book only has this formula.. no wonder i keep getting stucked..

So S=d/t is the only way to solve?

Thanks btw Doc Al
 
Attachments
  • f.jpg
    f.jpg
    24.8 KB · Views: 456
freshbox said:
my book only has this formula.. no wonder i keep getting stucked..
What formula? The attachment was blank.
So S=d/t is the only way to solve?
That's the basic definition of speed, so sure.
 
The equation you want from your list is:
s = vit + 1/2at2

(s is distance, of course.)

Just plug in a = 0.
 
Ah... yea why didn't i see that hehe.. i understand already, thanks for the help..

Btw if you don't mind can you take a look at https://www.physicsforums.com/showthread.php?t=605830..I just want to clarify some doubts..

Since the question says that "Gear A is accelerated uniformly from rest making 20 revolutions in 12secs"

Gear A: Vi=0, t=12s

Can I say that Gear B/Drum C is also Vi=0, t=12s since they are all connected together.