Kinematics Questions: Acceleration, Velocity, and the Speed of Light

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
Physicsrapper
Messages
24
Reaction score
0
Hi, I have some questions regarding Kinematics:

1. If an object is accelerating at 9.8 m/s^2, how much time does it Need to reach ten percent of the Speed of light?

Speed of light: 299 792 458 m / s -> 10% -> 299 792 45,8 m / s

t = v/a -> 299 792 45,8 m / s / 9.8 m/s^2 = 3 059 106.714 s = 849.8 h


2. An object is uniformly accelerated at a = 4m/s^2. At time t, the object has a velocity v = 50 m/s. What is its velocity before and afterwards?

t = v/a = 50m/s / 4m/s^2 = 12.5 s

7.5s * 4m/s^2 = 30 m/s
17.5 s * 4m/s^2 = 70 m/s

3. The fastest dragster reaches 632 km/h in 3.72s. Find its average acceleration.

a=v/t -> 175.6m/s / 3.72s = 47.2m/s^2


Are all my Solutions true?
 
Physics news on Phys.org
Physicsrapper said:
Hi, I have some questions regarding Kinematics:

1. If an object is accelerating at 9.8 m/s^2, how much time does it Need to reach ten percent of the Speed of light?

Speed of light: 299 792 458 m / s -> 10% -> 299 792 45,8 m / s

t = v/a -> 299 792 45,8 m / s / 9.8 m/s^2 = 3 059 106.714 s = 849.8 h
Correct
Physicsrapper said:
2. An object is uniformly accelerated at a = 4m/s^2. At time t, the object has a velocity v = 50 m/s. What is its velocity before and afterwards?
This question does not make much sense to me. What do you mean by before? How many seconds before? Howmany seconds afterwards?
Physicsrapper said:
3. The fastest dragster reaches 632 km/h in 3.72s. Find its average acceleration.

a=v/t -> 175.6m/s / 3.72s = 47.2m/s^2
Correct
 
This question does not make much sense to me. What do you mean by before? How many seconds before? Howmany seconds afterwards?

Sorry, it's 5s.
Thank you for the correction!