Electric field magnitude from three point charges with Q=80nC, a=3m, b=4m

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 7K views
roam
Messages
1,265
Reaction score
12

Homework Statement



If Q = 80 nC, a = 3.0 m, and b = 4.0 m in the figure, what is the magnitude of the electric field at point P?

[PLAIN]http://img829.imageshack.us/img829/9703/72660756.gif

Homework Equations



[tex]\vec{E}=k_e \frac{q}{r^2}\hat{r}[/tex]

The Attempt at a Solution



The magnitude of the electric field at P due to the first charge is:

[tex]E_1 = (8.9 \times 10^9) \frac{(2 \times 80) \times 10^{-9}}{(4^2+3^2)}=56.96[/tex]

due to the second charge it's:

[tex]E_2 = (8.9 \times 10^9) \frac{(-80) \times 10^{-9}}{(4^2)} = - 44.5[/tex]

And due to charge 3:

[tex]E_3 = (8.9 \times 10^9) \frac{(2 \times 80) \times 10^{-9}}{(4^2+3^2)}=56.96[/tex]

The total magnitude of the electric field at P would be: [tex]56.96-44.5+56.96 = 69.3[/tex]

But the correct answer is 47 N/C. Could anyone please show me what is wrong with my calculations?
 
Last edited by a moderator:
Physics news on Phys.org
You must treat electric field as a vector! Draw the electric field vectors of each charge and with a little bit of trigonometry it should be no problem.
 
roam said:
[tex]\vec{E}=k_e \frac{q}{r^2}\hat{r}[/tex]

The Attempt at a Solution



The magnitude of the electric field at P due to the first charge is:

[tex]E_1 = (8.9 \times 10^9) \frac{(2 \times 80) \times 10^{-9}}{(4^2+3^2)}=56.96[/tex]

due to the second charge it's:

[tex]E_2 = (8.9 \times 10^9) \frac{(-80) \times 10^{-9}}{(4^2)} = - 44.5[/tex]

And due to charge 3:

[tex]E_3 = (8.9 \times 10^9) \frac{(2 \times 80) \times 10^{-9}}{(4^2+3^2)}=56.96[/tex]

The total magnitude of the electric field at P would be: [tex]56.96-44.5+56.96 = 69.3[/tex]

But the correct answer is 47 N/C. Could anyone please show me what is wrong with my calculations?
Hello roam,

You need to treat the individual electric field contributions as vectors. Note the unit vector [itex]\hat r[/itex] in your

[tex] \vec{E}=k_e \frac{q}{r^2}\hat{r}[/tex]

equation. This unit vector is different for each charge you consider. It has both x and y components.

Express each electric field vector in terms of its x and y components, and then add them together. :wink:
 
Hi Collinsmark

I tried that, it didn't work:

[tex]\vec{E_1}=56.96 cos (90) \hat{i}+ 56.96 sin (90) \hat{j}[/tex]

[tex]= 56.96 \hat{j}[/tex]

[tex]\vec{E_2}=-44.5 cos (0) \hat{i}-44.5 sin (0) \hat{j})[/tex]

[tex]= -44.5 \hat{i}[/tex]

[tex]\vec{E_3}=56.96 cos (90) \hat{i}+ 56.96 sin (90) \hat{j}[/tex]

[tex]= 56.96 \hat{j}[/tex]

And now adding up to find the components of the net electric field vector::

[tex]E_x= -44.5[/tex]

[tex]E_y= 56.96+56.96=113.92[/tex]

The resultant would be 122.30 which is wrong, the right answer is the single number 47 N/C. So why am I not getting the right answer?
 
roam said:
Hi Collinsmark

I tried that, it didn't work:

[tex]\vec{E_1}=56.96 cos (90) \hat{i}+ 56.96 sin (90) \hat{j}[/tex]

[tex]= 56.96 \hat{j}[/tex]

The direction of [itex]\hat r[/itex] is from the charge, to the test point. So the [itex]\hat r[/itex] direction of the top charge is [itex]\hat r = 4/5 \ \hat \imath - 3/5 \ \hat \jmath[/itex]. I'll let you do the rest.
 
So [tex]\hat{r}[/tex] is a unit vector directed from the charge toward P. But I'm a little bit confused... where did you get "4/5" and "-3/5" from? I know that 5 is the hypotenuse (line from the top charge to P), but why did you divide them like that? :confused:
 
roam said:
So [tex]\hat{r}[/tex] is a unit vector directed from the charge toward P. But I'm a little bit confused... where did you get "4/5" and "-3/5" from? I know that 5 is the hypotenuse (line from the top charge to P), but why did you divide them like that? :confused:

Well, putting it somewhat simply, 'sine' is the opposite over hypotenuse. 'Cosine' is the adjacent over hypotenuse. There is a negative sign associated with the [itex]\hat \jmath[/itex] since that component is pointing down.

[tex]\sin \theta = \frac{\mathrm{opposite}}{\mathrm{hypotenuse}}[/tex]

[tex]\cos \theta = \frac{\mathrm{adjacent}}{\mathrm{hypotenuse}}[/tex]