Magnitude of the force of static friction

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
JessicaHelena
Messages
188
Reaction score
3

Homework Statement



A block of mass M is at rest on an incline that makes angle theta with the horizontal. Given that the static coefficient of friction is mu_s1 and the kinetic coefficient friction mu_k, what is the magnitude of the force of static friction exerted on the block by the incline?

a) mu_s1 M g cos theta
b) mu_s1 M g tan theta
c) Mg sin theta
d) Mg / than theta

Homework Equations



F_f = mu * F_N
F_net x = 0
F_net y = 0

The Attempt at a Solution



Using that F_f = mu * F_N, since the block will have F_n = Mg cos theta due to F_net y = 0,I thought that F_f = mu_s1 * Mg cos theta, which is a). However, it is apparently choice c), and while I can see that using F_net x = 0, I don't get why a) would be wrong.
 
Physics news on Phys.org
JessicaHelena said:

Homework Statement



A block of mass M is at rest on an incline that makes angle theta with the horizontal. Given that the static coefficient of friction is mu_s1 and the kinetic coefficient friction mu_k, what is the magnitude of the force of static friction exerted on the block by the incline?

a) mu_s1 M g cos theta
b) mu_s1 M g tan theta
c) Mg sin theta
d) Mg / than theta

Homework Equations



F_f = mu * F_N
F_net x = 0
F_net y = 0

The Attempt at a Solution



Using that F_f = mu * F_N, since the block will have F_n = Mg cos theta due to F_net y = 0,I thought that F_f = mu_s1 * Mg cos theta, which is a). However, it is apparently choice c), and while I can see that using F_net x = 0, I don't get why a) would be wrong.
It would be wrong because μsMg cosθ is the maximum force of static friction not what is needed to keep the block at rest. As long as the component of gravity mg sinθ is less than that maximum value, the block will not slide. When mg sinθ exceeds that value, the block will slide. Conversely, if the block does not slide, the force of static friction must be mg sinθ.
 
JessicaHelena said:
Using that F_f = mu * F_N,
Careful! For static friction, mu*F_N is the maximum value of the friction force. The actual force could be anything up to that value.

Hint: The object is at rest.