Momemnt of inertia, momentum problem

  • Thread starter Thread starter jehan4141
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Inertia Momentum
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 6K views
jehan4141
Messages
90
Reaction score
0
A solid disk rotates in the horizontal plane at an angular velocity of 0.047 rad/s with respect to an axis perpendicular to the disk at its center. The moment of inertia of the disk is 0.14 kg·m2. From above, sand is dropped straight down onto this rotating disk, so that a thin uniform ring of sand is formed at a distance 0.22 m from the axis. The sand in the ring has a mass of 0.39 kg. After all the sand is in place, what is the angular velocity of the disk?

Wo = 0.047
Io = 0.14

R = 0.22
Ms = 0.39

Lo = Lf <----conservation of momentum

Io =If
WoIo = WfIf

If = MR2 = 0.39(0.222)

0.047(0.14) = 0.39(0.222)(Wf)
Wf = 0.35 ?

That is what I got but the answer is wrong.
 
Physics news on Phys.org
The final moment of inertia is not just that of the sand--don't forget the disk itself.
 
Would I just add the two moment of inertia together?

IF = 0.14 +[0.39(0.222)]
IF ~ 0.158876


WoIo = WFIF

WoIo / IF = WF

WF = 0.047(0.14) / 0.158876
WF ~ 0.414?
 
jehan4141 said:
Would I just add the two moment of inertia together?

IF = 0.14 +[0.39(0.222)]
IF ~ 0.158876
Right!


WoIo = WFIF

WoIo / IF = WF

WF = 0.047(0.14) / 0.158876
WF ~ 0.414?
Everything's good except the very last line. (You misplaced a decimal point.)
 
Thank you! yes I did miss a decimal point. thank you!