Object exerts an opposing force of equal magnitude

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
45 replies · 6K views
Ukitake Jyuushirou said:
since the weight of the sled is - 196N downwards and if there are no vertical forces, the Fn should be + 196 N but since the pull supplies a 40 N positive force, then the Fn will be 156

correct?
For your own sake:
Gain familiarity and practice with equation solving by doing this with standard mathematical formalism!
 
Physics news on Phys.org
I think he will learn mathematical formalism in due time :smile:

Yes, your value for normal force is correct .
 
arildno said:
For your own sake:
Gain familiarity and practice with equation solving by doing this with standard mathematical formalism!
wat is mathematical formalism? pardon me as i have not been doing physics in a long time and the last time i did physics was really simple and rudimentary physics. nothing beyond blind application of F = ma and the likes...

i'm pretty much trying to figure out how to study physics correctly :redface:
 
Ukitake Jyuushirou said:
since the weight of the sled is - 196N downwards and if there are no vertical forces, the Fn should be + 196 N but since the pull supplies a 40 N positive force, then the Fn will be 156

correct?
Yes, but please do not try to do these calculations in your head! Do as arildno (and I) suggests: Write the equation for vertical equilibrium. Then solve the equation.

When you've done it formally (and correctly) a zillion times, then you can take shortcuts. :wink:
 
Doc Al said:
Yes, but please do not try to do these calculations in your head! Do as arildno (and I) suggests: Write the equation for vertical equilibrium. Then solve the equation.

When you've done it formally (and correctly) a zillion times, then you can take shortcuts. :wink:
ok got it :smile::smile:

w=mg
196=20x9.8

Fn = 196 (no vertical force)

196-40 = 156 (force of 40N in +y-component)
Fn = 156
 
now i have to solve for the coefficient of kinetic friction. kinetic friction force is supposed to be proportional to the Fn. but from wat is given, how do i work out the friction force?
 
What is the constant of proportionality in the equation relating kinetic frictional force and normal force ?
What are the conditions for horizontal equilibrium ?
As Doc Al suggested, write down the math step by step .
 
frictional force is related to the Fn.

Fn = 156, Fx = 69.2. coefficient of friction is 69.2 divided by 156 = 0.44

am i correct?
 
Ukitake Jyuushirou said:
w=mg
196=20x9.8

Fn = 196 (no vertical force)

196-40 = 156 (force of 40N in +y-component)
Fn = 156
Good. But just for the record, here's how I would do it:
(Sum of the forces in the vertical direction) = +Fn -mg +80sin(30) = 0

That's the equation for vertical equilibrium. Solving it (trivial, yes) gives:
Fn = mg - 80sin(30)

Now do the same for horizontal forces.
 
Doc Al said:
Good. But just for the record, here's how I would do it:
(Sum of the forces in the vertical direction) = +Fn -mg +80sin(30) = 0

That's the equation for vertical equilibrium. Solving it (trivial, yes) gives:
Fn = mg - 80sin(30)

Now do the same for horizontal forces.
using ur formula


Fx = 80cos30 = 69.2
 
OK. Again, the way I would do it is:
(Sum of the forces in the horizontal direction) = -Ff +80cos(30) = 0

Solving gives: Ff = 80cos(30)

(The reason for sticking to a systematic approach is: (1) It drives home the key physics principles & (2) It allows you to solve much harder problems.)

Now you can apply the other relationship you know about kinetic friction to solve for [itex]\mu_k[/itex] systematically.
 
Doc Al said:
OK. Again, the way I would do it is:
(Sum of the forces in the horizontal direction) = -Ff +80cos(30) = 0

Solving gives: Ff = 80cos(30)

(The reason for sticking to a systematic approach is: (1) It drives home the key physics principles & (2) It allows you to solve much harder problems.)

Now you can apply the other relationship you know about kinetic friction to solve for [itex]\mu_k[/itex] systematically.
yes ur right. :smile: i'd try to use this approach for my other qns

frictional force is related to the Fn.

Fn = 156, Fx = 69.2. coefficient of friction is 69.2 divided by 156 = 0.44

am i correct?
 
Looks good. I'd write it this way. The key relationship for kinetic friction is:
[itex]F_f = \mu_k F_n[/itex]

thus:
[itex]\mu_k = F_f /F_n[/itex]

then just plug in the numbers
 
whew...one question down...many many more to go... thanks for everyone's help and advice :smile: