Power output of a hydroelectric plant

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 3K views
Medgirl314
Messages
568
Reaction score
2

Homework Statement



In a hydroelectric plant, water falls from a high elevation to a lower elevation,losing PE in the process/ In doing so, it turns turbines which generate electricity. In a particular hydroelectric plant, water flows at a rate of 400 kg/s. If 80% of the PE that the water loses gets converted to electricity, what is the power output of the dam, in watts?

Homework Equations



PE=mgy
PE lost=KE gained

The Attempt at a Solution



Known information:

m=400 kg/s (Right?)
g=9.8 m/s^2
y=30 meters

KE= .8(400 kg/s*9.8 m/s^2*30 m)=9408 Joules

That's easy enough, right? But don't a need a time to convert to Watts? Is the time just one second, so that my answer is 9408 Watts?

Thanks!
 
Physics news on Phys.org
You want to do a dimensional check here. Perhaps you are ending up with one/s left over... on the left hand side

Another thing you can do is calculate the amount of Joules in 100 seconds. Then divide by 100 to get the number of Joules/second, which is the power.
 
  • Like
Likes   Reactions: 1 person
KE= .8(400 kg/s*9.8 m/s^2*30 m)=9408 Joules

I don't really understand the phrasing of your first sentence. Do you mean that I have three/s total, but only two cancel out, so my answer is 9408 J/S, which is 9408 Watts?

Thank you!
 
Yesss
 
  • Like
Likes   Reactions: 1 person
Great! Thank you! That was too easy for the last problem in a chapter. 0.o