The max height the body reaches when this body is thrown verticaly upwards

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
mmoadi
Messages
149
Reaction score
0

Homework Statement



What is the maximum height that the body reaches when thrown vertically upwards from the surface of the Earth at a velocity of 5km/s, if we neglect the impact of the atmosphere? The radius of the Earth is r= 6400km; the acceleration of gravity on the surface is g = 10 m/s².

Homework Equations



KE= mv²/2
PE= mgh

The Attempt at a Solution



KE + PE = PE’

(mv²/2) – (mM/r)G = -(mM/r+h)G

F(gravity)= mg
f = (mM/ r²)G

mg = (mM/ r²)G
g= MG/ r²) → MG = g r²

h= [g r² / rg/r – v0²/2] – r
h= 1553.4 m

Are my calculations correct?
 
Physics news on Phys.org
Your answer is too low by a factor of 1000. Redo the calculation and pay attention to the powers of 10 that you put in. Be sure to convert all kilometers to meters.