Time taken to charge capacitor to 2/3 V in

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
mogley76
Messages
17
Reaction score
0

Homework Statement


C= 0.047 micro farads
R= 2.2K
using the formula given, calcultae the time taken to charge the capacitor to 2/3 V in.


Homework Equations



Vc = Vin * (1-e^-t/rc)

The Attempt at a Solution



rc= 2.2E3 * 0.047 E-6 = 1.034E-4 seconds ( 1 time constant , 63% of vin )

i can't figure out figure out after that, i know 1 time constant is 63% and 2/3 is slightly higher than that around 67% of vin but how do i work out the time taken to reach that?
 
Physics news on Phys.org