Tunnelling Probability of 2.1eV Electron on 3.1eV Barrier

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 6K views
rgalvan2
Messages
26
Reaction score
0

Homework Statement



An electron of energy E = 2.10 eV is incident on a barrier of width L = 0.67 nm and height Vo = 3.10 eV

What is the probability that the electron will pass through the barrier?

Homework Equations



I know that T=Ge^-2KL.
K=2pi*sqrt((E-Uo)/1.505eVnm^2))
G=16*(E/Uo)*(1-(E/Uo))

The Attempt at a Solution



K=5.12nm^-1
G=3.5
T=3.5*exp(-2*(5.12nm^-1)*(.67nm))
nm cancels in the exponent so:
T=3.5*exp(-2*5.12*.67)=3.5*.001=.35%
This isn't the right answer though. I've tried 3.5,
35, .035, and .0035 and none of these answers are right. Any help? Thanks!
 
Physics news on Phys.org
If you're looking for the probability that it tunnels, that should be |T|^2, not just T (remember, all of the physical significance of the wave function has to do with it's absolute magnitude)