Velocity of SHM Object at t=0.10s

  • Thread starter Thread starter Jdy
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Shm Velocity
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 1K views
Jdy
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


At time t, the velocity of v of an object undergoing simple harmonic motion at the end of a spring is given by the formula below. here m is mass of the object (in g), k is a constant depending on the spring (in g/s squared), a is the maximum distance the object moves and t is time (in s).

t=0.10s
m= 36.0g
k= 400g/s][2]
A= 5.0 cm

Homework Equations


v=A*√K/m*cos(√K/m *t)

The Attempt at a Solution

 
Physics news on Phys.org
You have a formula for the velocity and the values of all the variables. So what's your attempt at a solution?