Wavelength of light in glass from travel time

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
james.rg
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement



In a physics lab, light with a wavelength of 570nmtravels in air from a laser to a photocell in a time of 17.5ns . When a slab of glass with a thickness of 0.890m is placed in the light beam, with the beam incident along the normal to the parallel faces of the slab, it takes the light a time of 20.7ns to travel from the laser to the photocell.

What is the wavelength of the light in the glass?

Homework Equations


snell's law (ni)sin(Θi)=(nr)sin(Θr)

The Attempt at a Solution


1sin70°=1.53sinΘ Θ=37.89°

1sin70°=1.525sinΘ Θ=38.04°

38.04°-37.89°=.15°

Fairly sure what I've done is wrong though
 
Physics news on Phys.org
Welcome to PF!

Check the problem text. It has nothing common with the title of the thread or the solution. Have you copied a different problem by mistake :) ?