What Air Resistance Force Does a Car Face at 65mi/hr?

  • Thread starter Thread starter afg_91320
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Auto Force
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
8 replies · 3K views
afg_91320
Messages
39
Reaction score
0

Homework Statement


The force felt on an auto due to its movement through still air varies approx. as the square of the car's speed. (the force is also known as air resistance) assume the force varies exactly as the square of the speed. around town at 30mi/hr a car experiences an air resistance force of 100lbs. what size force would you expect the car to face while traveling at 65mi/hr?

Homework Equations


car travels at 65mi/hr
at 30 mi/hr its air resistance force is 100 lbs.

The Attempt at a Solution


ive been looking at this problem for the last hour, and i don't know what good the weight will help me with. I've tried conversion but it gets me nowhere. i don't want the answer, i just want to know how should i approach the problem, and how do i start!
 
Physics news on Phys.org
Welcome to PF!

afg_91320 said:
The force felt on an auto due to its movement through still air varies approx. as the square of the car's speed. (the force is also known as air resistance) assume the force varies exactly as the square of the speed. around town at 30mi/hr a car experiences an air resistance force of 100lbs. what size force would you expect the car to face while traveling at 65mi/hr?

Hi afg_91320! Welcome to PF! :smile:

This is a dimensions problem.

So write an equation with a "proportional" sign in the middle, instead of an equals sign …

Force ~ (a function of v) …

multiply v by 65/30, and what happens? :wink:
 
ok-here is what i got:

65/30 = 100/v <-- equal sign means propotional
65v=3000
v=3000/65
v=46.153
but the answer in the back is 4.7 x 10^2 lb.
what did i do wrong?? :(
 
so that would make it:
65/30 = 100/v^2
65v^2=3000
v^2=46.153
v=6.8 <--that is incorrect.
 
^^how does that help me?

this is what i did:
v1^2/v2^2=65/30
(100)^2/v2^2=65/30
65v^2=300,000
v^2=4615.384
but its still wrong!

can anyone show me the correct steps on how to do it! i have 3 more prblms similar to this! help me with this one, and ill be able to the others correctly!
 
First make an estimate of the answer - so you know if your calculator got it right.
65mph is a little more than twice 30mph, so since force goes up by 4 if speed goes up by 2 we expect a force of around 400-500 lb

Now d1/2 = v1^2/v2^2
d1/100 = 65^2/30^2
d1 = 100 * (65^2/30^2) = 100 * (4225/900) = 100 * 4.69 = 470 lbs
 
oohhh! i got it! i was just doing my math all wrong! thanks!