What is the maximum height of the stadium at its back wall?

  • Thread starter Thread starter maiad
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    2d Kinematic
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 18K views
maiad
Messages
101
Reaction score
0

Homework Statement


Ted Williams hits a baseball with an initial velocity of 120 miles per hour (176 ft/s) at an angle of θ = 35 degrees to the horizontal. The ball is struck 3 feet above home plate. You watch as the ball goes over the outfield wall 420 feet away and lands in the bleachers. After you congratulate Ted on his hit he tells you, 'You think that was something, if there was no air resistance I could have hit that ball clear out of the stadium!'

Assuming Ted is correct, what is the maximum height of the stadium at its back wall x = 565 feet from home plate, such that the ball would just pass over it?

You may need:
9.8 m/s2 = 32.2 ft/s2
1 mile = 5280 ft

Homework Equations


Xf=Xi+Vit+0.5a(t^2)

The Attempt at a Solution


Horizontal:
a=0
Vi=176cos35
xi=0
Xf=565

Vertical:
a=-32.2ft/s^2
Vi=176sin35
Xi=3 ft

i simply plugged the horizontal values in and solved for t which was 3.918

i then used t and the vertical components and simply plugged it in and gave me Xf being 151.34ft ft which is wrong... This is a online grading so they might be picky about the accuracu but i just want to be sure I'm doing the steps right.
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
The steps seem OK. The values are off in the last digit: I get 3.919 and 151.35.
 
if voko's post didn't help, then you should explain why :)
 
woops wrong post i bumped LOL. But yea... still giving me me as the wrong answer for some reason... i think i'll just ask my proff if there's something wrong with the grading system