What is the Maximum Kinetic Energy of an Object Constrained by a Cord?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 16K views
hansel13
Messages
51
Reaction score
0

Homework Statement


An object is constrained by a cord to move in a circular path of radius 0.5m on a horizontal frictionless surface. The cord will break if its tension exceeds 16 N. What is the maximum kinetic energy?


Homework Equations


T=mg
KE=1/2mv2



The Attempt at a Solution



Really lost on this problem. Am I applying the wrong formulas?
 
Physics news on Phys.org
if its moving in a circular horizontal path the tension isn't mg its equal to the centripetal force (mv2/r)

so I am guessing you set the centripetal force to equal 16 to solve for v. After that you can find the KE
 
thanks teckid.

So a = v2/R

so V = (a*R)1/2
V = (9.8*.5)1/2
V = 2.21

T=(mv2)/R
m = T*R/(v2)
m = 1.63

So for KE, we have:
KE = 1/2*m*v2
KE = 1/2*1.63*2.212
KE = 4 J

I think that's right..
 
No i think you're confusing horizontal and vertical... vertical suggest there is a downward force due to gravity (aka 9.81...). However, here the path is horizontal, like a merry-go-round, so there gravity does not effect the tension on a frictionless surface. since the tension must be 16 or less and the tension is equal to the centripetal force then:

16 = mv2/r

further...

16 *radius * mass = v2
(16*radius*mass).5 = v

with this velocity you can find the max KE (.5MV2)

You should not be using centripetal acceleration to find the velocity unless we know what that acceleration is.
 
(16*radius*mass)^.5 = v

But this leaves us with 2 unknown variables (mass and velocity)...
 
Not really.

Maximum F = mv²/r = 16N

But Kinetic Energy is ½mv²

But you know that mv² = 16*r

Which means your KE is merely ½*16*r