What is the Strength of the Electric Field?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 21K views
littlejon
Messages
20
Reaction score
0

Homework Statement


Specify the strength of the electric field. Let r = 7.3cm .

Homework Equations


E1= (k*p)/(r^2+a^2)^3/2
Here k= constant used in Coulomb's law. a= half the length of dipole
p= dipole moment = charge x length of dipole. Charge = 3nC and length of dipole

The Attempt at a Solution


E1= (9E9)(3E-9)/(.146)^2+(.073)^2)^(3/2)= 6207

I got this wrong, but does anyone have any advice on how to solve this?
 
Attachments
  • physics problem.png
    physics problem.png
    2.8 KB · Views: 7,230
Last edited:
Physics news on Phys.org
littlejon said:

Homework Statement


Specify the strength of the electric field. Let r = 7.3cm .

Homework Equations


E1= (k*p)/(r^2+a^2)^3/2
Here k= constant used in Coulomb's law. a= half the length of dipole
p= dipole moment = charge x length of dipole. Charge = 3nC and length of dipole

The Attempt at a Solution


E1= (9E9)(3E-9)/(.146)^2+(.073)^2)^(3/2)= 6207

I got this wrong, but does anyone have any advice on how to solve this?
It appears that you used the amount of charge for p, rather than dipole moment.

## p=2aq ##
 
SammyS said:
It appears that you used the amount of charge for p, rather than dipole moment.

## p=2aq ##
Then ((9E9)(2*.073*3E-9))/((.146^2)+(.073)^2)^(3/2) = 906?
 
I'm surprised that a problem like this would have a be larger than r. Usually it's the other way around.

What is the complete problem you were given to solve? -- word for word.
 
SammyS said:
I'm surprised that a problem like this would have a be larger than r. Usually it's the other way around.

What is the complete problem you were given to solve? -- word for word.
What are the strength and direction of the electric field at the position indicated by the dot in the figure (Figure 1) ?
Specify the strength of the electric field. Let r = 7.3cm .
Express your answer using two significant figures.
Thats word for word.
 
littlejon said:
What are the strength and direction of the electric field at the position indicated by the dot in the figure (Figure 1) ?
Specify the strength of the electric field. Let r = 7.3cm .
Express your answer using two significant figures.
That's word for word.
In the figure, the charges have a separation, 2r . That is to say, a = r .

physics-problem-png.80347.png