What Is the X-Component of the Electric Field from a Given Potential?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 7K views
Ron Burgundy
Messages
4
Reaction score
0

Homework Statement



The electric potential in a certain region of space is given by V(x,y,z) = αxy + β, in units of volts, where α = 3.29 V/m2 and β = 6.38 V are constants. What is the x-component of the electric field at a point P = (4.50, 5.00, 4.50), where the coordinates are given in meters?



Homework Equations



E = -gradient * V


The Attempt at a Solution



Gradient = (fx ,fy ,fz )
Gradient = (3.29y , 3.29x ) = (3.29*5 , 3.29*4.5) = (16.45, 14.805)

V = 3.29xy + 6.38 = 3.29(4.5)(5) + 6.38 = 80.405

E = - (16.45, 14.805)*(80.405)

I got that the x-component is -1322.66 V/m. This is wrong and I can't figure out why.
 
Physics news on Phys.org
Your answer is wrong because after you computed the gradient of the potential you multiplied your result by the potential again. The math you did is below:

E=-grad(V)*V

Your result for grad(V) is correct, the x component (with a negative sign) of the gradient of V will give you the x component of the electric field.

The answer should be found using the following definition of the electric field at the point of interest:

E=-grad(V) = -(16.45, 14.805)