A plane flies 457 km east from city A to city B

  • Thread starter Thread starter goaliejoe35
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Plane
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 16K views
goaliejoe35
Messages
72
Reaction score
0

Homework Statement



A plane flies 457 km east from city A to city B in 41.0 min and then 949 km south from city B to city C in 1.30 h. For the total trip, what are the (a) magnitude (in km) and (b) direction of the plane's displacement, the (c) magnitude (in km/h) and (d) direction of its average velocity, and (e) its average speed (in km/h)? Give your angles as positive or negative values of magnitude less than 180 degrees, measured from the +x direction (east).

The Attempt at a Solution



Part A

457cos(0) + 949sin(270)

= 457i + -949j
lRl=sqrt[(457)^2+(-949)^2]
R=1053.3 km

Part B

arctan(-949/457) = -64.29 degrees

I am not sure if either of those are correct and as for the rest of the problem I need help on how to solve for those things.
 
Physics news on Phys.org
Never mind everyone I finally got it

(c) Average velocity = Total displacement/total time
= 1053 km/(41+78)/60 = 530.9 km/h
(d) Direction is the direction of displacement; - 64.3 degrees

(e) Average speed = total distance/total time
= (457 + 949) km/1.9833 h = 709 km/h
 
You have the distance traveled and the time for each direction can't you calculate the velocity of each vector?