A submarine sonar system sends a burst of sound with a frequency of

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 3K views
k0k
Messages
13
Reaction score
0
A submarine sonar system sends a burst of sound with a frequency of 325Hz. The sound wave bounces off an underwater rock face and returns to the submarine in 8.50s. If the wavelength of the sound is 4.71m, how far away is the rock face? (Ans: 6.51km )

--
v=fλ

λ=wavelength
f=frequency
v=velocity
--
v=fλ
v=325Hz X 4.71m
=1530.75m/s

v=d/t
d=vt
= 1530.75m/s X 8.50s
=13011.375m
=13011.375m/2
=6505.6875m

=6.51km.

What exactly am I doing wrong here? ..
 
Last edited:
Physics news on Phys.org


k0k said:
v=dt
d=v/t
This is not correct. What's the definition of speed? (When in doubt, check the units.)

Also: Don't forget that the sound makes a round trip.
 


Oh, my bad, a silly error. I got it now. Thanks for the tip on sound making a round trip. : )