Calculating Average Force for a 1,662 kg Car in 19 secs

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
Hannah1
Messages
47
Reaction score
0
A 1,662 kg car goes from 14 m/s to 29 m/s in 19 secs.

What is the average force acting upon it? Write your answer to two decimal places.


Attempt:

Mass = m = 1,662 kg
Initial Velocity = Vi = 14 m/s
Final Velocity = Vf = 29 m/s
Time = t = 19 secs
Acceleration = a = Δvelocity/time = (Vf - Vi)/t = 15/19 = 0.7894736842105263 m/s2
Force = F = m x a = 1,662 x 0.7894736842105263 = 1312.105263157895 N

Answer:

Average Force = 1312.11 N

Is the answer correct?
 
Physics news on Phys.org
Hannah1 said:
A 1,662 kg car goes from 14 m/s to 29 m/s in 19 secs.

What is the average force acting upon it? Write your answer to two decimal places.


Attempt:

Mass = m = 1,662 kg
Initial Velocity = Vi = 14 m/s
Final Velocity = Vf = 29 m/s
Time = t = 19 secs
Acceleration = a = Δvelocity/time = (Vf - Vi)/t = 15/19 = 0.7894736842105263 m/s2
Force = F = m x a = 1,662 x 0.7894736842105263 = 1312.105263157895 N

Answer:

Average Force = 1312.11 N

Is the answer correct?

'Looks correct to me. :approve:
 
collinsmark said:
'Looks correct to me. :approve:

Thank you for your reply! :smile: