This was my work.
Would anyone please verify my approach is correct?
Initial 3 phase load of Ptotal =520kW, Pf1=0.85, and Vline=31540volts
3*Pf=Ptotal
Pf=520kW/3=173.33kW
For grounded wye,
Vf=Vline/SQRT3=18209volts
Pf1=0.85,
Pf1=Sf1 * (cosf1), where Sf1= Pf1/(cosf1)
Sf1=173.33W/0.85=203.92kVA
Qf1=SQRT(Sf12-Pf12)=107kVAR
Pf2=0.96,
Sf2=Pf2/(cosf2) = 173.33kW/0.96=180.55kVA
Qf2=SQRT(Sf22-Pf22)=50.54kVAR
Xf(reactive) = Vf2/Qf=182092/Qf=331.567E6/ Qf
Xf(before) = 331.567E6/107k=3086Ω
Qfcap= Qf1-Qf1=107k-50.54k=56460VAR
Xfcap= Vfcap2/Qfcap= 331.567E6/56460= 5872 Ω
a) The size of the capacitor per phase C is defined as
C=1/(2*p*f* Xfcap)=1/(376.99*5872)=0.416mF since it is assumed f=60Hz
b) Real power should remain same since we are not changing anything about the resistance part of the impedance so
Ptotal = 3* Pf =520kW
Pf=173.33kW per phase
C) Qtotal = 3*Qf
So Qtotal before = 3*107kVAR=321kVAR and Qtotal after = 3*50.54kVAR=151.62kVAR