Calculating Power of a person running up stairs

  • Thread starter Thread starter DeepPatel
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Power Running
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
DeepPatel
Messages
20
Reaction score
0

Homework Statement


What is the power supplied by a 60.0 kg person running up a flight of stairs a vertical distance of 4.0 m in 4.2 s?
m = 60kg
d = 4m
t = 4.2

Homework Equations


P = W / t
W = Fdcos(Θ)
F = ma

The Attempt at a Solution


Combining the equations above I did (m) (a) (d) / (t) which is (60 * 9.81 * 4) / (4.2) and got an end result of 560 W and I was wondering if this was correct.
 
Physics news on Phys.org