Calculating Speed and Max Transverse Velocity of a Transverse Wave

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 18K views
croyboy
Messages
3
Reaction score
0
Please help!

Having a little difficulty with a homework question and concept

Homework Statement


y = 2.28sin(0.0276pi x + 2.42pi t)

Find the amplitude, wavelength, frequency, speed and maximum transverse speed.



The Attempt at a Solution



Definitely correct answers

A = 2.28cm
Wavelength = 72.46 cm
Frequency = 1.21 Hz

Questionable answers

Speed = 87.68 cm/s
Max transverse speed = ?


Reasoning

The speed should be w/k which would give 2.42pi/0.0276pi = 87.68 cm/s

The max transverse velocity though...would that be when the trig function of cos is equal to 1 in this equation u = -wAcos(kx-wt) ?
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
The speed is correct. Transverse speed is when dy/dt is a max. I think you are pretty much nailing that as well.
 
Apologies...still not quite sure...would I use the w and A i know multiplied with cos(kx-wt) to get my answer...so if cos(kx-wt)=1, then max transverse speed would be -wA?
 
If your displacement function is a sin wave, it's not possible that your velocity "function" be a constant of 87.68cm/s as you calculated. Your speed would be a function as well.

As you know, velocity is the change of displacement over time (i.e. dy/dt), so by differentiating the function for y, you will get a the velocity function (which in this case is a cosine function). That cosine function will allow you to calculate the speed at any location x and time t.

To calculate the maximum speed, we take a look at the velocity function. If you do your calculus right, the equation should look something like:

v = B cos (Cx + Dt)

There is an infinite possibility for the values of x and t, so we can assume that hthe cosine can return any value. The maximum value however of a cosine function is 1. So what does that tell you about your maximum velocity?
 
croyboy said:
Apologies...still not quite sure...would I use the w and A i know multiplied with cos(kx-wt) to get my answer...so if cos(kx-wt)=1, then max transverse speed would be -wA?

Yes. Except I'd call the maximum speed +wA. Why would you say minus?
 
Thanks much...makes a lot more sense...appreciate the help