Calculating the Resulting Speed of a Student on a Turntable

  • Thread starter Thread starter ernay
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Student Turntable
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
ernay
Messages
10
Reaction score
0

Homework Statement


A student of mass m=40 kg is standing on the edge of a uniform, frictionless turntable, with diameter d = 5m and mass M=400 kg. The student and the turntable are initially rotating counterclockwise together about a fixed axis through the center of the turntable with an angular velocity of wi = 2 rev/min.
The student now start to walk around the edge of the turntable so that the turntable comes to rest. What is the resulting speed v of the student relative to someone standing next to the turntable? In what direction is the student walking, clockwise or counter clockwise?

Homework Equations


conversion of rev/min to rad/s = rev/min * 1min/60s * 2(pi)/1rev
Conservation of angular momentum:
Li = Lf


The Attempt at a Solution


(Iturntable + Istudent)wi = Iturntable(wf) + Istudent(wfinal for student)
( (1/2)(400)(2.5)2 + (40)(2.5)2) (.209) = ( (1/2)(400)(2.5)2) (0) + ( (40)(2.5)2 ) wf

Solve for wf and I got 1.254 rad/s
Then use v = (r)wf = (2.5)(1.254) = 3.135 m/s
The student is walking in the counterclockwise direction

Can someone let me know if this is right? I thought it was too easy for a 30 point question
 
Physics news on Phys.org