Calculating Velocity of a Hockey Puck

  • Thread starter Thread starter nosh
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Velocity
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
nosh
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


A 0.160-kg hockey puck is moving on an icy, frictionless, horizontal surface. At t=0 the puck is moving to the right at 2.98m/s .

Homework Equations



Calculate the magnitude of the velocity of the puck after a force of 24.0N directed to the right has been applied for 5.5×10−2s .
If instead, a force of 12.5N directed to the left is applied from t=0 to t= 5.5×10−2s , what is the magnitude of the final velocity of the puck?

The Attempt at a Solution

 
Physics news on Phys.org
nosh, no help can be given unless you provide an attempt. What equations do you know that are relevant to the problem? What concepts are involved?