Conservation of Energy w/ Frictional Forces

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 2K views
maxhersch
Messages
20
Reaction score
0

Homework Statement


During a rockslide, a 710 kg rock slides from rest down a hillside that is 500 m long and 300 m high. The coefficient of kinetic friction between the rock and the hill surface is 0.23.
https://physicsforums-bernhardtmediall.netdna-ssl.com/data/attachments/57/57890-5a3321dd6b8a58eb42038e3fc5bbe5e1.jpg
(a) If the gravitational potential energy U of the rock-Earth system is set to zero at the bottom of the hill, what is the value of U just before the slide?
(b) How much energy is transferred to thermal energy during the slide?
(c) What is the kinetic energy of the rock as it reaches the bottom of the hill?

Homework Equations


U[/B]=mgh
N=mgcosθ
Fƒ=μN
Wƒ=Fƒdcosθ

The Attempt at a Solution


a)[/B] Easy. Uο=(710)(9.8)(300)=2087400 J (Accepted as correct answer)

b) θ=tan-1(300/500)=31°
N=(710)(9.8)cos(31)=5964.2 N
Fƒ=(.23)(5964.2)=1371.8 N
Wƒ=(1371.8)(583.1)cos(180°)=-799896.6 J (This was not accepted as correct answer)

(c)
Uο+Kο=Uf+Kf+Wƒ
2087400+0=0+Kf+799896.6
Kf=1287503.4 J (Also not accepted as correct answer)Please let me know where I went wrong.
 
Attachments
  • Screen Shot 2014-10-26 at 5.59.06 PM.png
    Screen Shot 2014-10-26 at 5.59.06 PM.png
    2.4 KB · Views: 956
Last edited by a moderator:
Physics news on Phys.org
maxhersch said:
Wƒ=(1371.8)(583.1)cos(180°)=-799896.6 J
Where did the 583.1 come from?
Should the answer be positive or negative?
 
haruspex said:
Where did the 583.1 come from?
Should the answer be positive or negative?

583.1 is the distance the rock slides found by the Pythagorean Theorem √3002+5002. I tried both positive and negative with those answers. I assume the work done by friction is always negative since it is opposite the motion. and the kinetic energy should be positive because the velocity would be in the positive x-direction.
 
Chestermiller said:
You misinterpreted the problem. The 500 is the hypotenuse.

Chet
... which means this is also wrong:
θ=tan-1(300/500)​
 
Chestermiller said:
You misinterpreted the problem. The 500 is the hypotenuse.

Chet

Ahh knew I missed something basic. Thanks a lot.