Determine Flux Density to Induce 1V at 6000rpm

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Kev1n
Messages
38
Reaction score
0
1. A loop of wire is placed between the poles of a magnet. The magnetic field can be assumed uniform between the poles. The formed by the loop within the field of the magnet is 20cm2.
(i). Determine the magnitude of the flux density required to induce a maximum voltage of 1V when the loop is rotated at 6000rpm




2. E = 2 B l r ω



3. E = 2 B l r ω
We know E= 1v, lr = half A and ω = 6000 x 2Pi / 60

Therefore B = 2 x 0.5 x A x ω / E

So B = 2 x 0.5 x 20 x (6000 x 2Pi/60) / 1 = 12566Wb
Anyone check please, thanks
 
Physics news on Phys.org
Kev1n said:
1. A loop of wire is placed between the poles of a magnet. The magnetic field can be assumed uniform between the poles. The formed by the loop within the field of the magnet is 20cm2.
(i). Determine the magnitude of the flux density required to induce a maximum voltage of 1V when the loop is rotated at 6000rpm




2. E = 2 B l r ω



3. E = 2 B l r ω
We know E= 1v, lr = half A and ω = 6000 x 2Pi / 60

Therefore B = 2 x 0.5 x A x ω / E

So B = 2 x 0.5 x 20 x (6000 x 2Pi/60) / 1 = 12566Wb
Anyone check please, thanks


Magnetic flux Phi = integral (B dot dA)

Phi = B*A*sin(wt)

Induced voltage E = -N*dPhi/dt where N in the number of turns which is one in your case.