Finding charge magnitude from tension and kinetic energy with electric force

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 4K views
CombatVetUSMC
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


An electrically neutral model airplane is flying in a horizontal circle on a 2.5-m guideline, which is nearly parallel to the ground. The line breaks when the kinetic energy of the plane is 50 J. Reconsider the same situation, except that now there is a point charge of +q on the plane and a point charge of -q at the other end of the guideline. In this case, the line breaks when the kinetic energy of the plane is 51.5 J. Find the magnitude of the charges.


Homework Equations


T[itex]_{}max[/itex] = 2*KE[itex]_{}1[/itex]/r
F= F[itex]_{}c2[/itex] - T[itex]_{}max[/itex]
q=√Fr[itex]^{}2[/itex]/k


The Attempt at a Solution


T[itex]_{}max[/itex]= 2(50J)/2.5m= 40J/m

not sure how to get F[itex]_{}c2[/itex]
 
Physics news on Phys.org
Welcome to PF!

Hi CombatVetUSMC! Welcome to PF! :smile:
CombatVetUSMC said:
T[itex]_{}max[/itex] = 2*KE[itex]_{}1[/itex]/r
F= F[itex]_{}c2[/itex] - T[itex]_{}max[/itex]
q=√Fr[itex]^{}2[/itex]/k

What about KE2 ?

50/r = KE1/r = T

51.5/r = KE2/r = T + Fq :wink:​