Find the hysteresis loss in the magnetic material

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 3K views
Fatima Hasan
Messages
315
Reaction score
14
Homework Statement
A sample of a magnetic material is known to have a hysteresis energy loss of 300 joules per cycle per cubic meter when the maximum flux density is 1.2 T . Find the hysteresis loss in the magnetic material if the flux density is 0.8 T , the volume of the magnetic material is 40 cm^3 , and the frequency of operation is 60 Hz . The Steinmetz constant is 1.6.
Relevant Equations
Equations are attached below.
5E%7B-6%7D%29*0.8%5E%7B1.6%7D%20%5C%5C%5C%5C%3D156.gif


That's what I've got , but I want to confirm my answer.
Any help would be greatly appreciated !
 
Attachments
  • Equations.gif
    Equations.gif
    1.5 KB · Views: 429
Physics news on Phys.org
Since the hysteresis energy loss is 300 joules per cycle per cubic meter when the maximum flux density is 1.2 T , the area of the hysteresis loop should be 300 at maximum flux density is 1.2 T, which means that just A=300.
:flashlight:
 
alan123hk said:
Since the hysteresis energy loss is 300 joules per cycle per cubic meter when the maximum flux density is 1.2 T , the area of the hysteresis loop should be 300 at maximum flux density is 1.2 T, which means that just A=300.
:flashlight:
So ,
Ph = A *V *f
V = 1 m^3
f = 1 Hz
A = 300 joules/ m^3 cycle
Ph = 300 W
Ph = Kh * f * Bmax^n * V
300 = Kh * 1*1.2^(1.6)*1
Solve for Kh = 224.09
Ph when the flux density = 0.8 T , f=60 Hz and V = 40 cm^3 :
Ph = 224.09 * 60 * (0.8)^1.6 * 40*10^(-3)
Ph = 0.376 W
Am I right now ?
 
Yes, I agree that Ph = 224.09 * 60 * (0.8)^1.6 * 40*10^(-6) = 0.376W is correct.
 
  • Like
Likes   Reactions: Fatima Hasan
alan123hk said:
Yes, I agree that Ph = 224.09 * 60 * (0.8)^1.6 * 40*10^(-6) = 0.376W is correct.
Thank you for your reply .