Finding Rate of Energy Loss in an RC Discharge Circuit

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
lha08
Messages
158
Reaction score
0

Homework Statement


In an RC discharge circuit, R= 2.5 X10^4 ohms and C=40 microfarad. The initial potential difference across C is 25 V. Find the rate at which energy is being lost by C at 0.5 seconds.


Homework Equations





The Attempt at a Solution


Like in this case, I probably have to use Q = Q(initial)e^(-t/RC) and U= 0.5 Q^2/C. But then we need dU/dt...i'm not sure what to do...like i can solve for the charge at t=0.5 seconds and also the current if that matters...but like how am i supposed to use dt?...I've been stuck on this problem for like an hour...
 
Physics news on Phys.org
Put Q(t) that you know in the equation for U, then take the derivative. Evaluate the expression that you get at t = 0.5 s.