Height of the rise of the object attached to the spring ?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
Buffu
Messages
851
Reaction score
147

Homework Statement


Question :- A block of mass ##5 kg## is attached to a spring. The spring is stretched by ##10 cm## under the load of the block. A impulse is provided to the block such that it moves up with a velocity of ##2 m/s##. Find the height it will rise.

sdasd.png

Homework Equations


##F_s = kx##
##x = 0.1m##
##v = 2m/s##
##m = 5kg##
##x_2## - height raised from the mean position of the spring.

The Attempt at a Solution


We can get spring constant by equating spring force and weight of the object.
$$kx = mg $$
$$k = {5 \times 10 \over 1/10} = 500 \hspace{20 mm} (1)$$

Now initial total energy of the system :-

$$TE_i = {m v^2 + kx^2\over 2}$$
Now using given data and from ##(1)##.
$$TE_i = {5 \times 4 + 500\times 1/100\over 2} = {25 \over 2}$$

final total energy :-

Velocity at maximum will be zero.

$$TE_f = {mg(x + x_2) + kx_2^2\over 2} \hspace{20 mm} (2)$$

Using conservation of energy ,##(1)## and ##(2)## we get,

$${25 \over 2} = {mg(x + x_2) + kx_2^2\over 2}$$
$$20x_2^2 + 2x_2 -0.8 = 0$$

##x_2 = 0.15##
thus total height is ##0.25 m##.
The answer is ##0.20 m##. I think the answer is incorrect, since this is pretty straight forward question.
 
Attachments
  • sdasd.png
    sdasd.png
    925 bytes · Views: 459
Physics news on Phys.org
Doc Al said:
In Equation (2) you divided the gravitational PE by 2

Such a silly mistake and i am trying this question for more than an hour.:frown::frown::frown::mad::mad::mad:
 
Last edited:
Buffu said:
Such a silly mistake and i am trying this question for more than an hour.
That's the story of my life! :smile:
 
  • Like
Likes   Reactions: Buffu