How Do You Calculate Acceleration at t = 1/1.1 sec from the Given Equation R(t)?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 2K views
mike32
Messages
6
Reaction score
0

Homework Statement


All numerical constants are in the appropriate units, so that R (t) in units of meters, and a = 3.1 sec-1.

What is acceleration size (in meters per second ^ 2) t = 1 / 1.1 sec?

Note: When calculating sin (at), make sure the computer is in radian mode.

Homework Equations


R(t)= 8.4sin(at) +(3.1e^(-7t)) +6.9t^3

The Attempt at a Solution


Couldn't get to a solution
 
Physics news on Phys.org
Please try to explain this problem more clearly . Post the complete original wording of the problem as given to you if possible
 
f6f98a3e2f7c3be31b34ca42ea2ba476.png


R (t) in meters and a= 3.1 sec^-1

What is its acceleration (m/s^2) in t = 1 / 1.1 seconds?
 
mike32 said:
What is its acceleration
How do you go from an expression for position to one for acceleration?
mike32 said:
t = 1 / 1.1 seconds?
Do you mean literally ##\frac {1}{1.1}## seconds? That is a very odd way to specify the time.
 
Last edited: