How Do You Calculate Impedance in a Series RLC Circuit?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
Kris1120
Messages
42
Reaction score
0

Homework Statement


A 1170 resistor, a 1.46 μF capacitor, and
a 2.7 H inductor are connected in series across
a 350 Hz AC source for which the maximum
voltage is 230 V.
Calculate the impedance of the circuit.


Homework Equations



Z=sqrt(R^2+(XL-XC)^20

XL=2*pi*f*L

XC=1 / (2*pi*f*C)

The Attempt at a Solution



XL= 2*pi*(350Hz)*(2.7H) = 5937.61

XC= 1 / (2*pi*350Hz* 1.46e-6 F) = .000245

Z= sqrt( 1170^2 + (5937.61 - 2.54e-4)^2) = 6051.79 ohms => 6.05179 kiloohms
 
Physics news on Phys.org