How Do You Calculate Pressure Drop in a Garden Hose?

  • Thread starter Thread starter Student3.41
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Rate
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Student3.41
Messages
70
Reaction score
0

Homework Statement



A straight horizontal garden hose 28.0 m long with an interior diameter of 1.30 cm is used to deliver water at the rate of 0.610 liters/s. Estimate the pressure drop (in Pa) from one end of the hose to the other. The coefficient of viscosity for water is 1.003E-3 Pa*s.

Homework Equations





The Attempt at a Solution



Thought this was an easy problem, but can't figure out what I am doing wrong.

Given:
L=28.0m
d=0.013m ===> r=0.0065m
Q(Flow Rate)=0.610L/s... when you convert L - m3... 0.000610m3/s
viscosiy=1.003*10^-3 Pas

So, when you rearrange Poiseuille's equation for [tex]\Delta[/tex]P ...(P2-P1), you get;

(P2-P1)=8(Viscosity)(L)(Q)/piR^4

Ended up getting 27400Pa=(P2-P1).. I figured this was the pressure drop, and this was the way to do this problem but this answer is incorrect.

Help!
 
Physics news on Phys.org