How is the Energy for Water Evaporation Calculated in a Student Experiment?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
DarkPhoenix
Messages
10
Reaction score
1
https://www.physicsforums.com/attachment.php?attachmentid=21003&stc=1&d=1255013927

I need help for number 2(b)

A student investigates the evaporation of water. He pours 100 cm3 of water into measuring
cylinder A and 100 cm3 of water into measuring cylinder B. Measuring cylinder A is kept
at 40 °C and B is kept at 80 °C in the same part of the laboratory. Fig. 2.1 shows the two
measuring cylinders after 3 days.

The specific latent heat of vaporisation of water is 2300 J / g and the density of water is
1.0 g / cm3. During the three days, the water level in B drops from the 100 cm3 mark to
the level shown in Fig. 2.1. Calculate the energy used to evaporate water from B during
the three days.








Volume = (80-60) = 20 cm3

1 cm3 = 1 g
20 cm3 = 20 g

Q= ml
Q= 20/1000 x 2300
= 46(Not the right answer)


Thanks.
 
Physics news on Phys.org
I see 2 difficulties.
First, the 20 grams should not be converted to kg because the latent heat "2300 J / g" is in grams, not kg.

Second, I think you have to add the heat required to warm the 20 g up to 100 degrees.