How Is the Mass of a Block Determined When It Compresses a Spring?

  • Thread starter Thread starter dorian_stokes
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Block Spring
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
dorian_stokes
Messages
24
Reaction score
0

Homework Statement


A block is dropped onto a spring with k = 31 N/m. The block has a speed of 3.5 m/s just before it strikes the spring. If the spring compresses an amount 0.11 m before bringing the block to rest, what is the mass of the block?



Homework Equations


0.5mv^2=0.5kx^2


The Attempt at a Solution

0.5m3.5=0.5*31*.11
 
Physics news on Phys.org