How to Calculate the Speed of an Approaching Vehicle Using Doppler Effect?

  • Thread starter Thread starter BuBbLeS01
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
BuBbLeS01
Messages
602
Reaction score
0
Test tomorrow...please help!

Homework Statement


A student in a parked car honks the horn, which has a `proper' frequency of 310.00 Hz. An observer in an approaching vehicle measures the frequency of the sound to be 342 Hz. Calculate the speed of the approaching vehicle. Use 340 m/s as the speed of sound in air.


Homework Equations





The Attempt at a Solution


Fs = 310 Hz
Fo = 342 Hz
Vo = 0 m/s
V = 340 m/s
Vs = ?

I know
Vs = (Fs - Fo / Fs + Fo) * V
if the object is going away from the observer
but how I do calculate if the object is approaching the person?
 
Physics news on Phys.org